„Opowieści z Narnii” to cykl siedmiu powieści fantasy, które napisał C.S. Lewis.

Powieść uważana za klasykę literatury dziecięcej oraz najlepszą pracę autora.

Przetłumaczona na czterdzieści jeden języków. Napisana pomiędzy rokiem 1949 a 1954 natomiast zilustrowana przez P. Bayenesa.

Po za dużą liczbą motywów chrześcijańskich (Aslan – symbol Jezusa Zmartwychwstałego), cykl zapożyczył także postaci i idee z mitologii greckiej, a także rzymskiej, jak również z tradycyjnych baśni brytyjskich i irlandzkich.

Opowieści z Narnii opowiadają o przygodach dzieci, które odkrywają historię świata, miejsca, gdzie zwierzęta mówią, magia jest powszechna, a dobro walczy ze złem.

W każdej z książek, z wyjątkiem Konia i jego chłopca, protagonistami są postaci
z realnego świata, które w magiczny sposób przenoszone zostają do Narnii, żeby pomóc Lwu Alanowi w zażegnaniu trwającego tam kryzysu.

Uczniowie klasy 5 A omawiali na lekcji języka polskiego: „Lew, czarownica i stara szafa”, niektóre dzieci przebrały się za postacie z opowieści, a następnie wszyscy zagraliśmy zespołowo
w „planszówkę; „We wnętrzu starej szafy” – GWO.

Było bardzo wesoło, chociaż trochę głośno, ponieważ rozgrywki wzbudzały wiele emocji. Przygotowała B. I.